Stavebné práce na Rajskom dvore

Od 28. 2. 2022 sa po zimnej prestávke rozbehli stavebné práce na rozrobenej fasáde Rajského dvora a projektu Zastrešenia. Do polovice marca 2022 sa nám podarilo zrealizovať montáž nosnej konštrukcie pre zastrešenie Rajského dvora, ukončilo sa podbitie strechy kláštora a súčasne sa vykonali klampiarske práce na vonkajších parapetách nových okien. 

Čo sa týka projektu Zastrešenia Rajského dvora, posledného pol roka sme boli ako na ihlách. Päť mesiacov nám trvalo nájsť spoločnosť, ktorá by nám zhotovila a namontovala oceľové väzníky na nosnú konštrukciu zastrešenia. Najčastejšia odpoveď oslovených spoločností bola vysoko riziková montáž troch 900 kilových väzníkov. Komplikáciou bola nielen ich váha, ale aj dĺžka a tým pádom aj manipulácia pri ich montáži. Pohrávali sme  sa s rôznymi možnosťami, ako napr. žeriav či letecké práce vrtuľníkom. Všetky možnosti boli však pre nás buď vysoko rizikové alebo finančne nedostupné. Napokon, ako sa hovorí, o päť minút dvanásť, sa našla spoločnosť, ktorá sa podujala na túto neľahkú realizáciu a úspešne ju ukončila. Vzhľadom na lehoty komplexnej obnovy sme museli túto záležitosť poriešiť do konca marca 2022, v opačnom prípade by sme projekt Zastrešenia Rajského dvora celkom zrušili. Ako sa spomínaná spoločnosť vyrovnala s náročnými podmienkami montáže, môžete vidieť na fotografiách, ktoré sú priložené k článku. Vyzeralo to ako v starovekom Egypte: podložené valce a kladky, hoci s dočasnými dierami v múroch, ale predsa so žiadaným výsledkom.

Nosná konštrukcia je len prvou časťou zastrešenia. Tieto dni čakáme na dodanie hliníkovej konštrukcie s trojsklom, ktorá je momentálne vo výrobe a pri realizácii sa položí a ukotví na nosnú konštrukciu.

Copyright © Kapucini 2021